kRUMLOVSKÝ DESETIBOJ Č. 15 - 5.-6.7.2019

XV. KRUMLOVSKÝ DESETIBOJ ŠNOMÍBO  5.-6.7.2019            XII. Dětský víceboj  6.7.2019 

Zde najdete základní informace k ročníku 2019.      Veškeré informace k závodům a jejich historii najdete na webových stránkách těchto tradičních akcí       www.viceboje-ck.cz

JUBILEJNÍ DESETIBOJ 2019 POMOHL VZPOMÍNAL, LÁMAL REKORDY, UVÍTAL ČESTNÉHO HOSTA, BAVIL SPORTOVCE I POŘADATELE

Jubilejní patnácté pokračování Krumlovského desetiboje ŠNOMÍBO i o tři roky "mladší" odnože Dětského víceboje, které provázelo ve sváteční dny naprosto ideální počasí, stmelilo při oblíbené atletické zábavě více než osmdesátku závodníků a závodnic od 3 do 47 let z celé republiky, přivítalo mezi sebou sportovní ikonu z jižních Čech Jana Kreisingera a letos v duchu hesla sportovci sportovcům pomohlo dobré věci, když podpořilo dva kvadruplegiky z Českokrumlovska velmi pěknou částkou převyšující v součtu 50 000 Kč. Navíc se nikdo při závodě nezranil, takže pro pořadatele jistě ve všech ohledech ideální průběh závodu.


Ale hezky popořádku.

To, že tradiční závod má štěstí na počasí, je známo. Pršelo snad jen ve dvou ročnících, ale letos to byla v tomto ohledu skutečná paráda, která napomohla celkové atmosféře i výkonům jednotlivých borců. Místostarosta Českého Krumlova pro sport a cestovní ruch Martin Hák se nestačil divit při úvodním představování startovního pole, odkud odevšad se závodníci do Českého Krumlova sjeli. Kromě místních padala postupně jména z Ostravy, Dušníků, Světic u Prahy, Slavkova u Brna, ale třeba i Horoměřic. Nezapadli ani domácí - jubilejní desátou účast na závodě si například zapsal matador závodu, téměř 40 letý krumlovák Josef Dufek, rekordmanem je od letoška Tomáš Vařil, který má jako jediný 11 celých účastí.

Startovní pole v součtu 22 mužů a 8 žen bylo složeno půl na půl z atletických veteránů a závodníků mladších 35 let, přičemž výkony těch prvních byly hodnoceny s použitím koeficientu dle tabulek WMA. Dva závodníci se přihlásili do neoficiální kategorie registrovaných atletů. Mezi nimi i trojnásobný vítěz z dob jeho neregistrovaného působení v atletice, Michal Borek. Jeho nový neoficiální rekord mítinku je po letošním ročníku 5544 bodů. Vlastní rekord z roku 2017 navýšil o 331 bodů. Zasloužený bronz v oficiální kategorii neregistrovaných, který léta utíkal tomuto borci jen těšně, si letos zaslouženě vybojoval šestinásobný účastník z Horoměřic a nejstarší muž startovního pole, 47letý Vladimír Sup, který výkonem 4041 bodů uhájil bronz s veteránskými přepočty o sedm bodů před naopak druhým nejmladším 16letým Ondřejem Glozou z Malont. Kde Supovi zpravidla uniká medaile, protože i v 47 letech má silné sprinterské i technické disciplíny, je 1500 m. "Potřeboval bych mít hodně velký náskok před patnáctistovkou, aby ta medaile jednou vyšla," usmíval se ještě před závodem sympatický borec, na kterého už kamarádi v startovním poli volají několik let oblíbený pokřik "Supe leť", čímž ho motivují právě v jeho "slabé" disciplíně. Stříbro bral 31letý Pavel Novotný z Dušníků za výkon 4362 bodů a zlato vloni druhý Tomáš Říha z SDH Žďár, který ve 28 letech bez veteránského koeficientu vybojoval 4533 bodů.

Z deseti účastí se již podeváté v top desítce udržel 39 letý Josef Dufek, který skončil při jubileu sedmý s výkonem 3871 body s veteránským koeficientem.

Mezi ženami kralovaly "atletické veteránky" nad 35 let. Díky koeficientům dosáhla nejlepšího výkonu 39letá Dana Adámková z TT Tálín 3457 bodů, stříbro brala 43letá Markéta Štětková z Hosína za 3352 bodů a bronz pak bez koeficientu 17letá Tereza Faktorová z SDH Dobřejovice, která si posunula o 229 bodů svůj osobní rekord z krumlovského klání na 3094 bodů.

Super výkonů bylo k vidění spousta a i ti, co na takové body nedosáhly, bojovali z plných sil a snažili se v navzájem fandícím startovní poli o co nejlepší vlastní výkon. Tím a také pozitivní atmosférou mezi diváky, pořadateli, sportovci a dětmi je závod pověstný. Ta se letos přetavila v dobrou věc, když si přátelé desetiboje s partnery mezi sebou dali úkol pomoci dvou sympatickým sportovcům po dětské mozkové obrně, Viktoru Lubasovi z Českého Krumlova a Matěji Havlovi z Holubova. Ti si část závodu užili společně s rodiči a sportovci na stadionu. "Emotivní moment nastal, když měl Matěj házet kuželkou a k tomu je potřeba pořádné zakurtování, které je technicky dost složité. Závodníci a pořadatelé desetiboje zalehli vozík, aby Matěj mohl házet," popisoval Matějův zážitek jeho otec, sám aktivní sportovec. Dojatý byl i Viktor, který si nenechal závod ujít jako divák a který se sám také věnuje sportu, jak jen mu to jeho stav dovolí. Celková částka, která byla mezi závodníky vybrána, se vyšplhala na 50 540 Kč. Tato suma se rozdělila mezi oba kluky rovným dílem. 15 000 Kč z toho bylo složeno z větších příspěvků od městských organizací, kanceláře starosty města Český Krumlov a společnosti Kiwanis. Velká část se dala dohromady přímo na stadionu prodejem upomínkových předmětů. Nezapadl ani originální nápad jednoho ze závodníků, který strhl téměř 10 dalších. Rozhodli se přispět finanční částkou odpovídající bodovému zisku v poslední disciplíně - běhu na 1500 m. Přispívalo se po oba dva dny. "Částka nás samotné překvapila, jsme rádi, že se tento nápad setkal se zájmem. Něco podobného děláme vždy při jubileu závodu. Chceme tím podpořit dobrou věc a jsme rádi, že to mělo smysl a všem kteří přispěli je potřeba poděkovat," hodnotí jeden z pořadatelů Jan Míka.

Další novinkou na letošním ŠNOMIBO desetiboji bylo povídání a autogramiáda s maratoncem a půlmaratoncem Janem Kreisingerem, který podpořil závod, popovídal o sportu a zodpovídal zvídavé otázky hlavně dětí. "Záznam rozhovoru se sestřihem závodu bude ještě zpracován a zveřejněn v médiích a na webu www.viceboje-ck.cz. Bylo to zajímavé a hodně pohodové povídání, které sledovala plná tribuna," pochvalují si organizátoři. Děti si také nechaly podepsat kartičky sportovce s jihočeskými kořeny, který si měl původně zaběhnout i závěrečnou disciplínu desetiboje 1500 m, ale zranění mu to nedovolilo. Běh však nakonec s chutí okomentoval. Na stadionu se potkal i se svým trenérem Pavlem Novákem z SK Čtyři Dvory, který také rád krumlovský mítink jako divák a pomocník navštěvuje už několik let, společně s amatérskými sportovci, kteří jeho vedením také prošli.

Jedinou věcí, která lidi pohybující se kolem tradičního desetiboje letos velmi zasáhla, byl odchod osminásobného účastníka Standy Tůmy do sportovního nebe v květnu tohoto roku. Svého kamaráda závodníci uctili v jeho stylu - dali si na jeho počest na úvod kolečko kolem stadionu.

Druhý den závodu ožil krumlovský stadion díky hojné účasti dětí na Dětském víceboji. Padesátka dětí si poměřila své síly v běhu přes překážky, hladké šedesátce, skoku do dálky, hodu krikeťákem a dlouhém běhu (200 resp. 800 m). Výsledky postupně najdete na webu www.viceboje-ck.cz. Zájem dětí je rok od roku větší a sledovat je možné výkony benjamínků ve věku 3 let i nadějných 13 a 14letých sportovců, kteří časem třeba zkoušejí a velký desetiboj.

"Ten pocit po závodě je vždycky trochu lítost, že to zase skončilo. Zároveň se jako vždy těšíme na společné setkání nejpozději za rok. Tu atmosféru, kvůli které se sem všichni rádi vracíme, tady dělají nejen samostatní sportovci, ale hlavně stálá pořadatelská parta, která si sedí a ví, co na stadionu dělat. Užít si to umí i při závěrečném zhodnocení závodu v hospodě," shrnuje na závěr Jan Míka.

VÝSLEDKY DLE VETERÁNSKÝCH KOEFICIENTŮ OFIC

Spolupořadatelé:

Sponzoři a partneři