XV. KRUMLOVSKÝ PĚTIBOJ ŠNOMÍBO

XVI. Krumlovský pětiboj ŠNOMÍBO 2020

4. ČERVENCE 2020

Již šestnáctiletou tradici Krumlovských vícebojů ŠNOMÍBO nezastavila ani omezení kvůli koronaviru, jen ji pro letošek omezila na polovinu a místo desetiboje byl pro 32 účastníků z celé republiky připraven poklidnější pětiboj (100 m , koule, výška , oštěp a 1500 m).

To, že pro účastníky od 13 do 55 let bylo vybráno jen pět disciplín, neodradilo tradiční borce ani nováčky z celé republiky. Kromě místních dorazili závodníci z Horoměřic, Prahy, Jablonce nad Nisou či Dušníků. "Takhle s pěti disciplínami bych si to představoval pořád," oddychl jsi v neděli po závodě 43letý David Hanus z Českých Budějovic, který by se den po absolvování pěti disciplín za normálního průběhu závodu právě připravoval na obávaný běh přes překážky. Letos tento závodník, který se počtem účastí blíží k desítce, skončil na 21. místě - tedy lépe, než obvykle končívá v každoročním dvoudenním závodě. Veteránské koeficienty, zavedené dle oficiálních pravidel WMA na českokrumlovském mítinku v roce 2015, pomáhaly letos 12 závodníkům nad 35 let. Na prvních čtyřech místech také díky nim skončili hned tři závodníci ve věku 40 a více let. Ve startovním poli se objevili i atleti, kteří atletiku dělají závodně. Například 25letý Václav Šilhavý z Dobřejovic, který závodil mimo kategorii neregistrovaných, dosáhl v pěti disciplínách na 2209 bodů, čímž by v oficiálním pořadí bral 6. místo. I takto se mohou projevit veteránské koeficienty a také lehčí náčiní, se kterým házeli naopak dorostenci a junioři. Mezi ně se řadí i vítěz letošního ročníku patnáctiletý Michal Sup z Horoměřic, který dosáhl na 2539 bodů. Michal spolu s otcem Vláďou, který letos jako jediný musel odstoupit pro svalové zranění po druhé disciplíně, jezdil do Krumlova už na dětské závody. Atletice se také věnuje, takže nejen pro něj pro příští rok plánujeme kategorii registrovaných atletů. V letošním roce si Michal Sup odváží tedy zlatou medaili, stejně jako v kategorii žen jediná veteránka a loňská vítězka, 40letá Dana Adámková z Triatlonu Tálín. S přepočtem veteránských bodů zvítězila o více jak 1000 bodů před 18letou Terezou Faktorovou z SDH Dobřejovice, která brala druhé místo. Za ní o dalších 170 bodů skočila bronzová Natálie Ošmerová také z Dobřejovic. V mužích byl rozdíl mezi dvěma čtyřicátníky na druhém a třetím místě jen dva body. Stříbrný byl David Horna z Jablonce nad Nisou a třetí nováček závodu Jan Leština ze Svatého Janu nad Malší, který bronz za 2404 bodů nadělí do vínku čerstvě narozené dcerce. Ta se narodila v sobotu po půlnoci, tedy jen pár hodin před startem závodu. Již téměř nejstarším závodníkem v historii ŠNOMÍBO vícebojů je 55letý spoluorganizátor závodu, tělocvikář František Ziegelbauer z českokrumlovského CIGI TEAMU. Ten si díky koeficientu polepšil oproti běžným bodům o více než 1000 bodů a s výkonem 2321 bodů bral nepopulární "bramborovou medaili". I on byl ale spokojen hlavně s atmosférou závodu a z "brambory" si nic nedělá. Kompletní výsledky závodu je možné nalézt na webu závodu www.viceboje-ck.cz.

"Bylo to letos takové komornější, ale tradičně pohodové. Počasí vyšlo parádní. Jsme rádi, že jsme se mohli v tradičním termínu i přes veškeré trable s koronavirem sejít v téhle skvělé partě. Příští rok snad zase půjde zorganizovat tradiční desetiboj i s dětským závodem, " konstatuje a slibuje si po povedeném závodě jeden z organizátorů Jan Míka.